سوالات متداول

اولا بورس، برخلاف بازارهاي سنتي، يك بازار كاملا رسمي است و خريد و فروش در آن، براساس قوانيـن، مقررات و ضوابط مشخـص و نظام‌مند انجام مي‌شود.

تفاوت دوم بورس با بازارهاي سنتي، شفافيت بالاي بورس است، به اين معنا كه وقتي كه فردي تصميم به خريد يا فروش سهام يك شركت در بورس مي‌گيرد، به راحتي و تنها صرفا با دسترسي به اينترنت، مي‌تواند به همه اطلاعات مربوط به آن شركت دسترسي داشته باشد و بعد از بررسي كامل اين اطلاعات، درباره خريد يا فروش سهام آن شركت تصميم‌گيري كند، درحاليكه بازارهاي سنتي از چنين شفافيتي برخوردار نيستنـد.

 

ابتدا "راهنماي سامانه" واقع در آدرس (http://www.irvex.ir/help ) را مطالعه بفرماييد.

راهنماي کوتاه:

براي دريافت اعتبار، از طريق منوي اصلي وارد صفحه "مسابقه ها و جوايز" شويد و از منوي کرکره اي يکي از مسابقات موجود را انتخاب نماييد و سپس دکمه عضويت را بفشاريد. شما اکنون عضور يکي از مسابقه هاي جاري سامانه شده ايد.

براي خريد وارد صفحه "خريد سهام" شويد، از جدول سهام، سهمي را مايل به خريد آن هستيد را انتخاب کنيد(با کليک بر روي آن)، سپس مسابقه اي را که مي خواهيد از اعتبار مالي آن براي خريد استفاده نماييد از منوي کرکره اي اول انتخاب، از منوي کرکره اي دوم سبد سهامي که مايل هستيد سهام خريداري شده در آن قرار گيرد را نيز برگزينيد و در مرحله آخر تعداد درخواستي براي خريد را وارد و روي دکمه "خريد" کليک نماييد.

جهت فروش سهام و يا صندوق هاي سرمايه گذاري خريداري شده، وارد صفحه "سبد سهام و فروش" (جايي که سهام يا صندوق هاي سرمايه گذاري خريداري شده در آنجا قرار مي گيرند) شويد. اين صفحه تعداد سه سبد سهام را(جهت دسته بندي سهام يا صندوق هاي سرمايه گذاري خريداري شده توسط شما) در اختيارتان قرار مي دهد. سهام يا صندوق دلخواه براي فروش را انتخاب نماييد(با کليک کردن بر روي آن)، تعداد را وارد نماييد و دکمه "فروش" را کليک کنيد.

* در هر مرحله به پيغام هاي قرمز رنگ ارايه شده توسط سامانه(در صورت بروز خطا) توجه نماييد.

* در صورت موفقيت در خريد يا فروش، شما مي توانيد پيغام سبز رنگ مبني بر اين امر را مشاهده نماييد.

 

در بازار بورس واقعي مسابقه وجود ندارد ولي عملا همه براي کسب سود بيشتر تلاش مي کنند

 

شاخص، در مفهوم کلي، معياري است که براساس آن مي‌توان چيـزي را تشخيص داد. در بورس هم، شاخص‌ها، در واقع معيارهاي مهمي هستند که با بررسي و تحليل آنها، مي‌توان وضعيت گذشته و حال بورس را از جنبه‌هاي مختلف، ارزيابي و حتي روند آينده بورس را پيش‌بيني کرد. بنابراين، طبيعتا باتوجه به نقش بسيار مهمي که شاخص‌هاي بورس، در تصميم‌گيري سرمايه‌گذاران ايفا مي‌کنند، نوسانات شاخص‌ها نيز براي سرمايه‌گذاران بسيار حائز اهميت است. شاخص‌های بورس، انواع مختلفي دارند که هر کدام، وضعيت بورس را از جنبه‌ خاصي نشان مي‌دهد، بنابراين سرمايه‌گذاران در تحليل شاخص‌هاي بورس بايد به کارکرد هر شاخص توجه کافي داشته باشند. در ادامه، مهمترين شاخص‌هاي بورس را به شما معرفي مي‌کنيم.

شاخص کل

شاخص کـل که به آن شاخص قيمت و بازده نقدي هم مي‌گويند، بيانگر سطح عمومي قيمت و سود سهام شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس است، به بيان ساده‌تر، "تغييرات شاخص کل در واقع بيانگر ميانگين بازدهي سرمايه‌گذاران در بورس است".

لازم است در اين خصوص مقداري توضيح دهيم. اگر به خاطر داشته باشيد، در برنامه‌هاي گذشته گفتيم که بازدهي سرمايه‌گذاران در بورس از دو طريق بدست مي‌آيد. اول دريافت سود نقدي ساليانه و دوم، تغيير قيمت سهم در طول دوره سرمايه‌گذاري. براي مثال، فردي را درنظر بگيريد که سهام شرکت الف را در ابتداي سال، با قيمت 150 تومان خريداري مي‌کند. اگر قيمت سهام اين فرد در پايان سال، به 180 تومان افزايش يابد و شرکت، در پايان سال نيز 15 تومان به عنوان سود نقدي، به ازاي هر سهم توزيـع کند، اين فرد مجموعا 45 تومان سود از محل افزايش قيمت سهم و دريافت سود نقدي بدست آورده است و بنابراين، بازدهي وي در پايان سال، 30 درصد خواهد بود، زيرا سرمايه وي از 150 تومان به 195 تومان افزايش يافته است.

تغييرات شاخص کل نيز دقيقا بيانگر ميانگين بازدهي بورس است، بنابراين، اگر به عنوان مثال، شاخص کل بورس در ابتداي سال، 20 هزار واحد باشد و در پايان سال، با 10 هزار واحد افزايش، به 30 هزار واحد برسد، به اين معناست که ميانگين بازدهي بورس از محل افزايش قيمت سهام شرکت‌ها و تقسيم سود نقدي بين سرمايه‌گذاران در آن سال، 50 درصد بوده است:

(ميزان رشد شاخص در طول سال) 10000 = 50 % × 20000

 

براي دريافت اعتبار، از طريق منوي اصلي وارد صفحه "مسابقه ها و جوايز" شويد و از منوي کرکره اي يکي از مسابقات موجود را انتخاب نماييد و سپس دکمه عضويت را بفشاريد. شما اکنون عضو يکي از مسابقه هاي جاري سامانه شده ايد.

براي خريد وارد صفحه "خريد سهام" شويد، از جدول سهام، سهمي را مايل به خريد آن هستيد را انتخاب کنيد(با کليک بر روي آن)، سپس مسابقه اي را که مي خواهيد از اعتبار مالي آن براي خريد استفاده نماييد از منوي کرکره اي اول انتخاب، از منوي کرکره اي دوم سبد سهامي که مايل هستيد سهام خريداري شده در آن قرار گيرد را نيز برگزينيد و در مرحله آخر تعداد درخواستي براي خريد را وارد و روي دکمه "خريد" کليک نماييد.

بايد منتظر اتمام مسابقه هايي که با آن مسابقه همپوشاني دارند باشيد. بعد از اتمام آن مسابقه ها و بررسي سبد سهام و سوابق خريد و فروش شما، در صورت برنده بودن با شما تماس گرفته خواهد شد.

براي هـر کالايـي معمولا يک بازار وجود دارد، بازار خودرو، بازار سيمان، بازار فرش، بازار طلا. بعضي از بازارها سنتي اند و خاطره انگيزند، بعضي هم پيشرفتـه و امروزي. اما همه بازارها، يک ويژگي مشتـرک دارند: آنهم اينکه در آنها، کالاها يا به عبارت ديگر، دارايي هاي مختلف خريد و فروش مي شود، پس مشخص شد که در تعريف کلي، بازار، محل خريد و فروش دارايـي است. اما دارايي چه انواعي دارد. در يک طبقه بندي کلي، دارايي به دو نوع دارايي واقعي و دارايي مالي تقسيم بندي مي شود.

اجازه بدهيد با يک مثال، در اين باره توضيح دهيم. خودرو يک دارايي واقعي يا مشهود است، اما سهام کارخانه خودروسازي، يک دارايي مالـي است، يا مثلا سيمان يک دارايي واقعي است، اما سهام کارخانه سيمان سازي يک دارايي مالي.

بد نيست به اين نکته هم اشاره کنيم که به دارايي واقعي، دارايي مشهود و به دارايي مالي، دارايي نامشهود يا کاغذي هم گفتـه مي شود.

حالا که با تعريف دارايي هاي مالـي آشنا شديد، به سراغ مفهوم بورس مي رويم. بورس بازاري است که در آن، انواع دارايي هاي مالي خريد و فروش مي شود. دارايي هايي مثل سهام شرکت بزرگ و سودآْور از صنايع مختلف و متنوع مثل خودروسازي، سيمان، مخابرات، بانک و..... اين بازار هم قانوني است، هم مطمئن، هم پيشرفته و هم سودآور.

افرادي که ازطريق بورس، سهام شرکت ها را مي خرند يا در واقع در بورس سرمايه گذاري مي کنند، به نسبت سهامي که خريده اند، در منافع آن شرکت سهيم خواهند شد و چون اغلب شرکت هاي بزرگ و معتبر در بورس پذيرفته مي شود، بنابراين احتمال کسب سود هم در بورس بيشتر است. البته براي انتخاب سهام شرکت ها بايد به نکات مهمي توجه داشت که در برنامه هاي بعدي، به آنها اشاره خواهيم کرد. نکته ديگر اينکه در بورس، صرفا سهام شرکت ها خريد و فروش نمي شود، بلکه ساير انواع اوراق بهادار مثل اوراق مشارکت نيز داد و ستد مي شود که در برنامه هاي اينده به تفصيل درباره آنها توضيح خواهيم داد.

 

1- کسب سود : همانطور که گفته شد، سهامداران از دو محل دريافت سود نقدي و افزايش قيمت سهام، سود بدست مي آورند.

2- برخورداري از حمايت قانوني : بورس بازاري قانوني است، بنابراين کليه افرادي که در بورس سرمايه گذاري مي کنند، از حمايت قانوني برخوردار هستند.

3- حفظ سرمايه در مقابل تورم : با سرمايه گذاري مناسب و آگاهانه در بورس، ارزش دارايي افراد در مقابل تورم حفظ مي گردد، زيرا فرد به نسبت سهام خود در دارايي شرکت سهيم است و با رشد ارزش دارايي هاي شرکت به مرور زمان، ارزش سهام فرد نيز افزايش مي يابد.

4- قابليت نقدشوندگي : سرمايه گذاران بورس هر زمان که بخواهند مي توانند سهام خود را فروخته و در کوتاه ترين زمان ممکن، به پول خود دسترسي پيدا کنند.

5- امکان سرمايه گذاري با هر مبلغي : براي خريد سهام، محدوديت ريالي وجود ندارد و افراد با هر مبلغي، مي توانند در بورس سرمايه گذاري کنند.

6- مشارکت در اداره شرکت : سهامداران به نسبت سهام خود، مالک شرکت محسوب مي شوند، بنابراين مي توانند به همان اندازه، در تصميم گيري درخصوص نحوه اداره شرکت، انتخاب مديران و... مشارکت نمايند.

صندوق هاي سرمايه گذاري که عمدتا توسط کارگزاران رسمي بورس تأسيس مي شود، تحت نظارت سازمان بورس و با مديريت افراد متخصص، فعاليت کرده و وجوهي را که سرمايه گذاران در اختيـار آنها قرار مي دهند، در سبد متنوعـي از سهام و سايـر اوراق بهادار سرمايـه گذاري مي کنند، بنابرايـن، بازده مناسب تري را نصيب سرمايه گذاران کرده و ريسک سرمايه گذاري در بورس را براي غيرحرفه اي ها، کاهش مي دهند. به افرادي که بتازگي قصد دارند وارد بورس شوند توصيه مي شود بجاي خريد مستقيم سهام شرکت ها، از طريق صندوق هاي سرمايه گذاري اقدام کنند.

شما از طریق صفحه اول سایت تالار مجازی بورس ایران در قسمت --< تمرین کنیم--< بازیابی رمز عبور، می توانید به بازیابی رمز عبور خود از طریق ایمیلی که در زمان ثبت نام معرفی نمودید و یا نام کاربری خود اقدام کنید.

شما از طریق صفحه اول سایت تالار مجازی بورس ایران در قسمت --< تمرین کنیم--< ارسال مجدد ایمیل فعال سازی، می توانید با وارد نمودن نام کاربری و نیز پست الکترونیکی، ایمیل فعال سازی را دریافت نمایید.

ساعات معاملات در بورس تهران 9:00 تا 12:30 می باشد. در صورتی که ساعات معاملات در تالار مجازی بدون محدودیت زمانی صورت می پذیرد. در ساعات معاملاتی چون قیمت دائما نوسان دارد و کاربر می تواند سهام را به قیمتهای متفاوتی بفروشد، ارزش روز از آخرین قیمت محاسبه می شود، ولی در ساعات غیر معاملاتی چون قیمتها دیگر تغییر نمی کنند، ارزش روز از قیمت پایانی محاسبه می شود.

بورس اوراق بهادار به معنی یک بازار متشکل و رسمی سرمایه است که در آن خرید و فروش سهام شرکت ها یا اوراق قرضه دولتی یا موسسات معتبر خصوصی، تحت ضوابط و قوانین و مقررات خاصی انجام می شود. مشخصه مهم بورس اوراق بهادار، حمایت قانون از صاحبان پس اندازها و سرمایه های راکد و الزامات قانونی برای متقاضیان سرمایه است. بنابراین با مبالغ اندک نیز می توان سرمایه گذاری و خرید سهام انجام دهید. شایان ذکر است اگر سرمایه کمتر از مبلغ 5.000.000 ریال باشد با توجه به پرداخت کارمزد، مبلغ ناچیزی سود خواهد شد. جهت خرید و فروش و بهره مندی از خدمات مشاوره، لطفا با کارگزاری ها تماس حاصل فرمائید. جهت دریافت آدرس و شماره تماس کارگزاری با تلفن گویای بورس به شماره 84083740 تماس حاصل فرمائید.

با ورود به سایت تالار مجازی و وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور، در بخش جدول زمانی مسابقات؛ در صفحه اصلی، می توانید جوایز تمامی مسابقات را ملاحظه فرمائید.

جهت دریافت اطلاعات مورد نظر خود می توانید به سایت www.tsetmc.com  مراجعه فرمائید. در قسمت نمایش فهرست زیر شاخه دیده بان بازار، امکان نمایش معاملات و درخواست های خرید و فروش با امکان تغییر چیدمان و امکان ساخت سبد سهام و نیز خروجی فایل به صورت Excel می باشد. در این بخش امکان ایجاد بانک اطلاعاتی با توجه به فعالیت شرکت ها به همراه شرح کاملی از اطلاعات شرکت ها قابل مشاهده می باشد.

بله، با دریافت مجوز که همان دریافت گذرواژه از شرکت های کارگزاری می باشد.

جهت کسب اطلاعات در خصوص شرکت در مسابقات، می توانید از روشهای ذیل استفاده نمائید:
1. ورود به تالار مجازی بورس، در بخش آموزش بورس، قسمت آموزش سریع
2. ورود به تالار مجازی بورس، در بخش آموزش بورس، قسمت راهنمای کاربران
3. مراجعه به سایت www.training.irvex (آموزش تالار مجازی بورس )

پیرو سوال شما چند نکته به صورت پیشنهاد ارائه می گردد:
1. تالار مجازی بورس، مکانی است که شما به راحتی می توانید با آزمون و خطا و بدون هزینه با بازار سرمایه آشنا شوید. بنابراین با آموزش و تمرین این امکان برای رشد شما وجود دارد.
2. با استفاده از سایت www.training.irvex.ir که در واقع آموزش تالار مجازی بورس می باشد، امکان کسب اطلاعات بیشتر برای شما مهیا می باشد.
3. مراجعه به انتشارات و دریافت کتابهای مربوطه و کسب علم تحلیل گزارشهای مالی
4. ارتباط با کاربران رتبه بالا و برنده های مسابقات و ارسال پیام و مکالمه
5.استفاده از دوره های آموزشی مرتبط

شما در هر مسابقه می توانید با تشخیص صحیح در اتنخاب و تمرین خرید سهام مناسب، ارزش سبد سهام خود را بالا ببرید و بازده مورد نظر خود را کسب نمایید. امتیاز کاربران با توجه به بازده سبد آنها در هر مسابقه محاسبه می گردد.

با تشکر از پیشنهاد شما، درحال حاضر امکان ارتباط با سایر کاربران از طریق ارسال پیام میسر می باشد. لازم به ذکر است هر کاربر می تواند نمایش و یا عدم نمایش اطلاعات تماس و یا سبد سهام خود را برای سایر کاربران تنظیم نماید.

بسته شدن نماد شرکت به دلیل عدم ارسال اطلاعات و یا گزارشات مورد نظر سازمان بورس و اوراق بهادار صورت می گیرد. تا زمانی که مورد برطرف نشود، سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز بازگشایی نماد را صادر نمی کند. جهت کسب اطلاعات پیرامون نمادهای متوقف شده به سایتwww.seo.ir  مراجعه فرمائید.

تصوير برگزيده

خبرنامه

جهت عضویت درخبرنامه، آدرس پست الکترونیکی خود را وارد نمایید. :

تابلو اعلانات